Poradnik FAQ

1. Gdzie trwa akcja ?
* Nie ma dokładnego miejsca. Znajdujemy się w stanie Wirginia. Miasteczko otoczone przez gęsty i rozległy las, w którym dochodzi do dziwnych zjawisk. Nikt o zdrowych zmysłach nie zapuszcza się tam nocą.
2. Czy można/ trzeba zmienić formularz 
* oczywiście można, do każdego członka została wysłana wiadomość o zapoznaniu się ze zmianami i nakreśleniu poprawek. Nie jest to jednak konieczne. (administracja sama usunie niepotrzebne informacje )
3. Czy czas na blogu upłynął? Postacie są starsze?
*Tak. Akcja na blogu( do przeskoku w czasie trwała) rok. Postacie są starsze o rok.
4. Czy można dołączyć bez podania g-maila? 
* nie, każdy członek musi posiadać g-mail (założenie nie jest skomplikowane ani trudne) , jest to konieczne ,ponieważ weszły zmiany i każdy sam dodaje swoje opowiadania. W niektórych przypadkach może dodawać administracja, jeśli tak proszę o wiadomość w tej sprawie
5. W którym roku wylądowaliśmy? 
* Wiosna ,rok 1778, wojna o niepodległość stanów zjednoczonych. Wirginia była jedną  z 13 angielskich kolonii, które zapoczątkowały wojnę.
6. Czy moja postać może pochodzić z 21 wieku?
* Oczywiście jednak pamiętajmy, że musiała brać udział w bitwie z sabatem i zostać przeniesiona do 18 wieku.
7. Kim są wtajemniczeni? 
* Wtajemniczeni - bohaterowie  NPC bohater niezależny. Są to postacie w które nie wciela się żaden autor. Jednak można uwzględniać ich w opowiadaniach. Każdy może stworzyć bohatera niezależnego
8. Czy mogę być inną rasą niż są podane?
* Tak można stworzyć swoja własną rasę jednak trzeba napisać do administracji i osobiście stworzyć opis rasy
9. Kim są mentorzy?
* niektóre rasy ( syreny, elfy) mają mentorów, są to tak zwani nauczyciele. Wychowują i uczą dzieci zachowań rasy. Dość często w tych rasach dzieci są porzucane przez rodziców( syreny), lub wysyłane do szkół (elfy)
10. Czym jest Sabat Ofiarny? 
* Sabat ofiarny jest najpotężniejszym z sabatów czarownic. Pałają się czarną magią, a ich moc wywodzi się z rytuałów polegających na zabijaniu i pobieraniu energii zabitego. W ten sposób narazili się wszystkim rasom na ziemi. Nikt nie wiem ile członków liczy sabat ani jak stary jest. To oni są odpowiedzialni za przeniesienie w czasie. Rytuał został rozpoczęty w Halloween, bitwa w której zginęło wielu ludzi zakończyła ich dzieło. 
11. Co wydarzyło się w 1778r?
* W 18 wieku do Ameryki zaczęli zjeżdżać kolonizatorzy. Zaczęły się bitwy o ziemię. Plemiona zamieszkujące tamte tereny były zniewoleni. Amerykę zamieszkiwały przede wszystkim likanie czy czarownicy. Dopiero wraz z kolonizatorami na nieodkryte ziemie zaczęły zjeżdżać takie rasy jak wampiry, syreny czy nefilim, które wcześniej nie występowały w tych rejonach. W tych czasach o tereny zaczęły walczyć również rasy. To wtedy narodziła się nienawiść miedzy rasami. (Najbardziej krwawe walki odbywały się między likanami, a wampirami). To czas kiedy najwięcej demonów zeszło na ziemię przyzwane krwią, strachem, nienawiścią bądź przywołane przez plemiennych czarowników.       



Krótka lekcja historii 
Może przydać się w opowiadaniach. Wszystko zostało skopiowane z Wikipedii . Jeżeli chcesz poczytać coś więcej o danej postaci historycznej wystarczy kliknąć na imię aby zostać przekierowanym na Wikipedię. Pamiętajmy jednak, że to nie wszyscy którzy przyczynili się do wojny o USA. Zostali wybrani tylko nieliczni. Mogą pojawiać się w opowiadaniach i stają się bohaterami NPC.  

Wydarzenia 1751-1760
* w 1752 r. traktat między Austrią a Hiszpanią, wzajemne uznanie stref wpływów we Włoszech.
* w 1753 r. powstało British Museum.
* w 1755 r. pierwszy most z żelaznymi dźwigarami (Francuz M. Garbin, rz. Rodan, Lyon).
* w 1756 r.
a) rozpoczęła się wojna siedmioletnia (1756-1763).
b) założono pierwszy Centralny Urząd Statystyczny (Sztokholm, Szwecja).
Wydarzenia 1761-1770
* w 1762 r. założono pierwszą szkołę weterynaryjną (École Nationale Vétérinaire, Lyon, Francja).
* w 1763 r. na mocy traktatu paryskiego Wielka Brytania otrzymała Kanadę od Francji.
* w 1764 w Sankt Petersburgu otwarto pierwsza państwową szkołę dla dziewcząt (Instytut Smolny).
* w 1765 r. konflikt o opłatę stemplową między Wielką Brytanią a kolonistami w Ameryce.
Wydarzenia 1771-1780
* w 1771 w Wielkiej Brytanii założono Związek Zawodowy Czeladników Kapelusznictwa (pierwszy ogólnokrajowy związek zawodowy).
* w 1772 r. doszło do I rozbioru Polski.
* w 1776 r.
a) bunt kolonistów w Ameryce (Deklaracja Niepodległości).
b) James Watt zbudował silnik parowy z oddzielnym separatorem (kopalnia węgla w Bloomfield, Wielka Brytania).

c) David Bushnell skonstruował miniaturowy 1-osobowy pojazd podwodny „Turtle” (żółw).

Postacie historyczne: 
* Władca Wielkiej Brytanii

Jerzy III, urodzony jako George William Frederick (ur. 4 czerwca 1738 w Londynie, zm. 29 stycznia 1820 w Windsorze, Berkshire) – ostatni (od 25 października 1760) król Wielkiej Brytanii i Irlandii i pierwszy (od 1801) król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, ostatni elektor i książę oraz pierwszy król (od 1814) Hanoweru. Jedyny król Anglo-Korsyki w latach 1794-1796. Był też księciem Saksonii-Lauenburga.
Jerzy III był władcą o dużej inteligencji, chociaż nerwowym, co z czasem doprowadziło go do choroby. Za jego panowania nastąpił bunt kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej i powstały Stany Zjednoczone. To właśnie utrata Ameryki miała tak źle wpłynąć na jego zdrowie psychiczne[potrzebny przypis]. Możliwe też, że był jedną z niewielu osób rozumiejących, co oznaczała utrata kolonii amerykańskich dla Wielkiej Brytanii.
Cieszył się wielką popularnością poddanych. Obdarzony świetną pamięcią, znał imiona wielu zwykłych ludzi: służby, rolników, farmerów. Nie był domatorem, lecz lubił jeździć na wieś, gdzie doglądał upraw i hodowli. Nadano mu z tego powodu przydomek „król-farmer”, z którego był bardzo dumny. W odróżnieniu od swych poprzedników, król często interesował się posiedzeniami Izby Gmin i ich przedmiotem[1]. Wspomagał wiernych mu Bute'a, a potem Pitta, wieloma ciepłymi słowami i radami. Potrafił przeforsować swoją wolę w czasach, w których mówiono, że „Parlament może wszystko, a król nic”.  Zrobił wszystko, by zachować kolonie amerykańskie (przez szeregi armii brytyjskiej Charlesa Cornwallisa przewinęło się wtedy 160 tysięcy ludzi). Pomoc udzielona koloniom przez Francję przeważyła jednak szalę na korzyść Jerzego Waszyngtona i powstańców. Odtąd król popierał mocniejsze zakorzenienie się wpływów brytyjskich w Indiach, by zrekompensować tym samym utratę kolonii w Ameryce Północnej.

* Premierzy Wielkiej Brytanii

Frederick North, 2. hrabia Guilford KG (ur. 13 kwietnia 1732 przy Albemarle Street w Londynie, zm. 5 sierpnia 1792 na Grosvenor Square w Londynie), znany jako lord North, premier Wielkiej Brytanii w latach 1770–1782. Był premierem podczas rewolucji amerykańskiej.

* Władca Francji

Ludwik XV   zm. 10 maja 1774

Pamiętając że mamy rok 1778 Ludwik XVI panuje dopiero od 4 lat.
Ludwik XVI, Ludwik Ostatni, fr. Louis August de Bourbon, Obywatel Louis Capet (ur. 23 sierpnia 1754 w Wersalu, zm. 21 stycznia 1793 w Paryżu) – książę de Berry, następnie delfin de Viennois, ostatecznie król Francji i Nawarry od 1774 do 1791, potem król Francuzów (Roi des Français) do 1792.
Lata panowania Ludwika XVI to czasy wielkich problemów gospodarczo-finansowych państwa. Swe rządy 20-letni król rozpoczął więc od próby reform dotyczących głównie finansów, ograniczenia podatków, regulacji cen. Spotkały się one z ostrymi zastrzeżeniami tych, którzy na proponowanych zmianach mieli stracić, więc król zmieniał ministrów skarbu przedkładających coraz to nowe koncepcje, lecz ostatecznie żadne nie zostały do końca wdrożone. Nie udało się ograniczyć wysokich apanaży arystokracji i dworu królewskiego, ani wydatków na utrzymanie wielkich armii, związanych z polityką zagraniczną. Rok po objęciu tronu król zapisał się do nadwornej loży wolnomularskiej. Wraz z dwoma braćmi był inicjowany do loży Trois-Frères à l'Orient de la Cour.
W 1778 r. po zwycięstwie wojsk amerykańskich pod Saratogą, Francja zaangażowała się w wojnę o niepodległość kolonii północnoamerykańskich przeciwko Wielkiej Brytanii, podpisując sojuszniczy traktat z USA[8] i wysyłając siedmiotysięczny wojskowy korpus ekspedycyjny oraz finansując zakupy broni dla powstańców. Wojna zakończyła się w 1783 r. utworzeniem nowego państwa, republiki Stanów Zjednoczonych Ameryki, a dla Francji dalszą ruiną finansów państwowych. Spotęgowały one tylko napięcia społeczne i nastroje wrogie istniejącej absolutystycznej władzy królewskiej.
Pamiętajmy, że zapanowania Ludwika powstała rewolucja francuska (1789 - 1799)

* Dowódcy i ważne postacie historyczne w wojnie o niepodległość USA (wojna z kolonizatorami)

Przeciw kolonizatorom:

George Washington forma spolszczona (Jerzy Waszyngton) (ur. 11 lutego/22 lutego 1732  zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał, polityk, mąż stanu, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775–1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789–1797), mason. Uważany jest za ojca narodu amerykańskiego. Z początku nie chciał walczyć o niepodległość uważał się za Anglika, zbuntował się dopiero 1774

 John Adams Jr. (ur. 30 października 1735, zm. 4 lipca 1826) – amerykański politolog, dyplomata i polityk, 1. wiceprezydent (1789-1797), a następnie 2. prezydent Stanów Zjednoczonych (1797–1801),

Nathanael Greene (ur. 7 sierpnia 1742, zm. 19 czerwca 1786) – generał Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Na początku wojny Greene był szeregowym członkiem milicji stanowej w Rhode Island; w czasie wojny awansował, przy poparciu Waszyngtona, do stopnia generała majora, jako jeden z najlepszych dowódców w czasie wojny. Greensboro, trzecie co do wielkości miasto stanu Karolina Północna, zostało nazwane jego imieniem.

Horatio Gates (ur. 1727, zm. 10 kwietnia 1806) – amerykański generał w czasie rewolucji roku 1776.
W latach 1749–1750 walczył przeciw Francuzom w Kanadzie. Do rewolucji przyłączył się w 1775 roku, mimo że wcześniej w 1765 wycofał się z armii, by zamieszkać w Wirginii.

Friedrich Wilhelm Ludolf Gerhard Augustin von Steuben (ur. 17 września 1730, zm. 28 listopada 1794) – pruski oficer, który brał udział w Wojnie o Niepodległość Stanów Zjednoczonych. (otrzymał stopień oficera)

Marie Joseph Paul Yves Roch Gilbert du Motier markiz de la Fayette (także Lafayette) (ur. 6 września 1757 zm. 20 maja 1834) – polityk, arystokrata francuski, liberał i humanista. Generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wolnomularz.
Od 1777 walczył jako ochotnik przeciwko Brytyjczykom po stronie zbuntowanych kolonistów. Dowodził armią w stanie Wirginia, a w 1781 odbierał decydującą o losach wojny kapitulację sił brytyjskich po oblężeniu Yorktown. Do ojczyzny powrócił w stopniu generała.

Jean-Baptiste Donatien de Vimeur, hrabia de Rochambeau (ur. 1 lipca 1725 , zm. 10 maja 1807) – francuski generał i marszałek Francji, który brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Pułkownikiem został w 1747 roku.

Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski herbu Ślepowron (ur. 4 marca lub 6 marca 1745, zm. 11 października 1779 pod Savannah) – bohater walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego, jeden z dowódców i marszałek konfederacji barskiej, generał i bohater wojny o niepodległość USA, wolnomularz. Nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii”.

Benjamin Franklin (ur. 6 stycznia?/17 stycznia 1706 , zm. 17 kwietnia 1790 ) – amerykański polityk, drukarz, uczony, filozof i wolnomularz; jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych.

William Alexander, również lord Stirling (ur. 26 grudnia 1726 w Nowym Jorku, zm. 15 stycznia 1783 w Albany) – amerykański kupiec i oficer szkockiego pochodzenia. Służył jako sekretarz generała Williama Shirleya w trakcie wojny o panowanie w Ameryce Północnej, zaś podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych był oficerem Armii Kontynentalnej, a następnie głównodowodzącym Północnego Departamentu Armii Kontynentalnej.

Benjamin Lincoln (ur. 24 stycznia 1733, zm. 9 maja 1810) – był oficerem amerykańskiej armii, generałem-majorem Armii Kontynentalnej podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Uczestniczył w oblężeniu Charleston. Oficjalnie zaakceptował poddanie się wojsk brytyjskich po oblężeniu Yorktown.


Kolonizatorzy: 

Thomas Gage (ur. 1719, zm. 2 kwietnia 1787) - brytyjski generał i naczelny wódz sił brytyjskich w Ameryce w latach 1763-1775.W latach 1763-1775 naczelny dowódca sił brytyjskich w Ameryce. W 1775 odwołany za zbyt miękką w odczuciu rządu politykę wobec amerykańskich grupach "patriotów".

Richard Howe, 1. hrabia Howe KG (ur. 8 marca 1726 , zm. 5 sierpnia 1799) – brytyjski admirał, arystokrata i polityk.Przed konfliktem z amerykańskimi koloniami Howe był znany z sympatii do kolonistów. Do jego znajomych należał Benjamin Franklin, przyjaciel jego siostry. W 1775 r. rząd brytyjski wysłał jego i jego brata Williama, dowódcę wojsk lądowych, do kolonii, aby uspokoili sytuację. Jednak szybko okazało się, że wojna jest nieunikniona. Do 1778 r. dowodził flota przy wybrzeżach Ameryki. Od początku 1778 r. jego sytuacja była ciężka, gdyż jego przeciwnikiem był admirał francusk

William Howe, 5. wicehrabia Howe (ur. 10 sierpnia 1729, zm. 12 lipca 1814) był brytyjskim oficerem. Wicehrabią został w 1799 roku, gdy zmarł jego starszy brat admirał Richard Howe (1726-1799).
W czasie konfliktu z koloniami amerykańskimi miał wiele zrozumienia dla amerykańskich postulatów, lecz obowiązek wezwał go w 1775 roku do popłynięcia do Ameryki, by stłumić powstanie

Henry Clinton (ur. 16 kwietnia 1738, zm. 23 grudnia 1795) – brytyjski generał. W 1772 roku otrzymał rangę generała. W latach 1772-1774 był posłem do parlamentu. W 1775 generałowie Clinton, William Howe i John Burgoyne przybyli by swymi wojskami wzmocnić siły brytyjskie w Ameryce Płn przed spodziewaną wojną z kolonistami. Wyróżnił się w bitwie o Bunker Hill (1775), za co awansował na najważniejszego dowódcę po gen. Howe’em. Z kolei za swój udział w bitwie pod Long Island (1776) został mianowany generałem-pułkownikiem i uzyskał szlachectwo. W 1776 Clinton bez powodzenia atakował Sullivans Island niedaleko Charleston i zdobył Newport.

Charles Cornwallis, 1. markiz Cornwallis KG (ur. 31 grudnia 1738, zm. 5 października 1805) – brytyjski polityk, gubernator Indii w latach 1782-1782, 1786-1794 i w 1805 roku. W 1776 r. wypłynął do Ameryki, by walczyć przeciwko wojskom Waszyngtona. Wziął udział w kilku ważnych bitwach tej wojny. Był zastępcą kolejnych głównodowodzących. W 1777 r. zdobył Filadelfię, w 1780 r. Charleston, 16 sierpnia 1780 rozbił armię gen. Gatesa w bitwie pod Camden, ale 19 października 1781 r. pod Yorktown poddał się Waszyngtonowi, kończąc tym samym brytyjską dominację nad koloniami. Jedną z przyczyn klęski była nieufność, jaką darzyli siebie nawzajem Cornwalis i głównodowodzący sił brytyjskich w Ameryce Henry Clinton.

Wilhelm zu Innhausen und Knyphausen (4 listopada 1716, Lütetsburg (Fryzja Wschodnia) - 7 grudnia 1800, Kassel) generał walczący w amerykańskiej wojnie o niepodległość po stronie brytyjskiej.

John Burgoyne (ur. 24 lutego 1722 w Sutton, Bedfordshire, Anglia, zm. 4 sierpnia 1792 w Londynie) – brytyjski wojskowy, generał i dramaturg. Walczył przeciwko buntownikom George’a Washingtona. 17 października 1777 roku po bitwie pod Saratogą poddał się wraz ze swymi ludźmi (ok. 6000 żołnierzy).

Barrimore Matthew St. Leger (około 1733–1789) – pułkownik brytyjski, który poprowadził brytyjskie wojska inwazyjne z Kanady w trakcie kampanii saratogańskiej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. podpułkownikiem






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz